Zavřít panel
Toto pole je povinné

Víte, že zde můžete vyhledávat obsah v segmentu hypotečních i podnikatelských úvěrů?

Raiffeisenbank k vazbě na Rusko a k situaci klientů Sberbank

Dovolte nám, abychom touto cestou a pouze fakticky zareagovali na některé dotazy Vašich spolupracovníků či klientů, zejména v souvislosti se silně zavádějící formulací, která v minulých dnech zazněla v ČT a ČRo, že „banky s vazbami na Rusko…“ a pokusili se zodpovědět první konkrétní dotazy ve vztahu ke klientům Sberbank.

Informace o vazbě RBCZ s Ruskem

Česká Raiffeisenbank (RBCZ) je součástí skupiny Raiffeisen Bank International (RBI) a je ze 75 % vlastněna rakouskou finanční skupinou RBI a z 25 % rakouskou Raiffeisenlandesbank Oberösterreich. Není tedy jakkoliv propojena s Ruskem ani jinou zemí, nebo státní institucí (Akcionářská struktura RBI). Sídlo RBCZ je v České republice, řídí se pravidly podnikání nastavenými Českou národní bankou a je jednou z pěti nejvýznamnějších tzv. “systémově významných bank", na které jsou Českou národní bankou kladeny nejvyšší požadavky na finanční sílu a stabilitu. (Vyjádření ČNB zde - Prohlášení ČNB k tuzemskému bankovnímu sektoru - Česká národní banka (cnb.cz)).
Podnikání RBCZ se odehrává v ČR, příp. v EU. Situace v zahraničí tak nemá na českou Raiffeisenbank dopad.
Rovněž žádná z dceřiných společností RBI, které působí na dalších 13 trzích po celé Evropě a jsou na sobě naprosto nezávislé, není jakkoliv vázána na politickou nebo státní instituci, orientujeme se výhradně na běžné klienty z řady fyzických a právnických osob.

Situace ve vztahu ke Sberbank CZ a.s.

ČNB podniká určitá opatření ve vztahu ke Sberbank (Co opatření ČNB vůči Sberbank CZ znamená? - Česká národní banka (cnb.cz)), na která se snažíme ve vztahu ke klientům reagovat a zasíláme první informace na první konkrétní dotazy.
Situaci budeme dále analyzovat a případně informovat.

Důležité informace:

Konsolidace úvěrů ze Sberbank
Od 2.3.2022 opět umožňujeme refinancování nezajištěných spotřebitelských úvěrů od Sberbank CZ.
V tuto chvíli však nejsme schopni odhadnout, jak dlouho bude požadavek na předčasné splacení úvěru ze strany Sberbank vyřizován.
Pokud se na Vás obrátí klient s dotazem na splácení úvěru do Sberbank CZ, je možné ho odkázat na stránky: Sberbank CZ.

Odkazy na stabilitu bankovního trhu ČR:

Prohlášení ČNB k tuzemskému bankovnímu sektoru

Banky v Česku jsou stabilní, vklady klientů jsou v bezpečí.

ČBA komentář k aktuální situaci

Otázky a odpovědi: